Higiena w toalecie publicznej – 7 najważniejszych zasad

list W: Aktualności Na:

Higiena w toalecie publicznej to absolutna konieczność. Wiedzą o tym wszyscy ci, którzy są odpowiedzialni za utrzymanie czystości w miejscach publicznych. Toalety w centrach handlowych, restauracjach, kawiarniach, szkołach czy innych budynkach użyteczności publicznej muszą być nie tylko nieskazitelnie czyste i stale kontrolowane, ale także regularnie dezynfekowane dla zdrowia i komfortu użytkowników. Stosowanie się do poniższych zasad pozwoli osiągnąć ten rezultat.

Jak dbać o higienę w toalecie publicznej?


Najważniejsze kwestie związane z utrzymaniem higieny w toalecie publicznej to:

  1. 1. Codzienne dokładne sprzątanie. To absolutna konieczność, aby każdego dnia wszystkie powierzchnie w toalecie były dokładnie umyte. Nawet jeśli z pozoru pomieszczenie wydaje się być czyste, nie można bagatelizować tej kwestii.

  2. 2. Regularne sprawdzanie stanu toalety w ciągu dnia. Toalety publiczne są użytkowane przez cały czas, dlatego przynajmniej kilka, a najlepiej kilkanaście razy w ciągu dnia pracownik odpowiedzialny za czystość powinien sprawdzić stan toalety i zareagować, gdy pojawiają się jakiekolwiek zabrudzenia.

  3. 3. Zastosowanie higienicznych dozowników do mydła, papieru toaletowego, ręczników papierowych. Najlepiej sprawdzają się takie, których w ogóle nie trzeba dotykać podczas korzystania, np. dozownik do ręczników papierowych w składce – jeden arkusz pociąga za sobą kolejny, w związku z tym mamy pewność, że otrzymujemy produkt nienaruszony i czysty.

  4. 4. Stała dbałość o zapasy mydła, papieru toaletowego, ręczników papierowych – nie może ich zabraknąć w toalecie nawet w dni, kiedy jest duży ruch, a zużycie produktów bardzo duże.

  5. 5. Czyszczenie trudno dostępnych miejsc. Kratki wentylacyjne, przestrzenie pod i za sanitariatami, wysoko usytuowane okna, krawędzie drzwi itd. - wszystkie te przestrzenie należy regularnie czyścić, ponieważ inaczej staną się siedliskiem niebezpiecznych bakterii.

  6. 6. Dokładna dezynfekcja powierzchni. Specjalne środki do dezynfekcji powalają nie tylko utrzymać czystość, ale także pozbyć się drobnoustrojów.

  7. 7. Stosowanie rozwiązań bezdotykowych. Tam, gdzie jest to możliwe, warto ograniczyć konieczność dotykania urządzeń sanitarnych. W tym celu można zastosować baterie łazienkowe, spłuczki, suszarki do rąk czy dozowniki do mydła z czujnikiem ruchu, a także kosze na odpady otwierane nogą lub automatycznie.

Dzięki zastosowaniu się do powyższych zaleceń można utrzymać łazienkę w wysokiej higienie, zapewniając użytkownikom pełen komfort. Wpływa to nie tylko na ich zdrowie i samopoczucie, ale także na relację opartą na zaufaniu i dobrej opinii, która jest kluczowa np. w przypadku podmiotów świadczących usługi, zajmujących się sprzedażą lub działających w branży gastronomicznej czy hotelarskiej.

Czytaj także: 5 miejsc, w których toaleta ma ogromne znaczenie

niedziela poniadziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
Rejestracja nowego konta
Posiadasz już konto?
Zaloguj się na inne konto Lub Zresetuj hasło