Sprzątanie profesjonalne – urządzenia czyszczące stosowane w przemyśle spożywczym

list W: Aktualności Na:

Z jakich urządzeń do sprzątania korzystają firmy działające w branży spożywczej?

Przemysł spożywczy to bardzo specyficzna branża. Wszelkie wytyczne związane z BHP, zarówno w procesie produkcyjnym, jak i podczas sprzątania, są tutaj bardzo zaostrzone i muszą być rygorystycznie przestrzegane. Celem jest oczywiście zapewnienie konsumentom maksymalnej jakości produktów, a także pewność, że wszelkie procesy przebiegają prawidłowo i bezpiecznie.

Bardzo ważną częścią każdej działalności przemysłowej – również tej związanej z wytwarzaniem, przetwarzaniem, transportem i magazynowaniem żywności – jest profesjonalne sprzątanie. Każda zawiązana z tymi procesami firma musi korzystać z określonych sprzętów i środków czystości umożliwiających utrzymywanie powierzchni, maszyn i akcesoriów w należytej czystości i higienie.

Utrzymanie czystości w przemyśle spożywczym – odpowiedzialność za efekty

Przedsiębiorcy, którzy działają w branży spożywczej, są odpowiedzialni za utrzymanie czystości zarówno w halach produkcyjnych i na magazynach, jak i w pomieszczeniach gospodarczych, sanitarnych, socjalnych i biurowych oraz na terenach zewnętrznych. Wyczyścić trzeba wszystkie powierzchnie, maszyny, taśmy, pojemniki, akcesoria... Łatwo więc domyślić się, jak wiele różnych metod sprzątania, urządzeń oraz środków czyszczących musi się znaleźć w każdej działającej w tej branży firmie.

Czyszczenie na sucho w przemyśle spożywczym

Czyszczenie na sucho to nic innego jak wszystkie metody sprzątania, do których nie jest potrzebna woda ani środki chemiczne w płynie czy sprayu: odkurzanie, zamiatanie, oczyszczanie terenów z odpadów, śmieci, pozostałości po produkcji. Firmy działające w branży powinny mieć zatem do dyspozycji urządzenia takie jak odkurzacze przemysłowe, zamiatarki oraz dmuchawy. Tam, gdzie na sucho czyszczone mają być również sprzęty wykorzystywane w procesie produkcyjnym, można użyć urządzeń do czyszczenia suchym lodem – ta innowacyjna metoda znajduje coraz szersze zastosowanie w tej branży.

Czyszczenie na mokro w przemyśle spożywczym

Czyszczenie ma mokro to metoda wykorzystująca wodę oraz współpracujące z nią środki chemiczne i dezynfekujące. Zarówno codzienne prace porządkowe, jak i dogłębne okresowe czyszczenie warto wykonywać z użyciem praktycznych i wielofunkcyjnych urządzeń: myjek ciśnieniowych (stacjonarnych i przenośnych), myjek parowych, odkurzaczy na mokro, zmywarek do podłóg czy szorowarek. Do każdego z tych sprzętów należy dobrać odpowiednie środki chemiczne umożliwiające osiągnięcie najlepszych efektów w bezpiecznych warunkach.

Sprzątanie powierzchni i urządzeń wykorzystywanych w produkcji spożywczej to ogromna odpowiedzialność, jednak mając do dyspozycji odpowiednie produkty można wszystkie niezbędne czynności wykonywać szybko, bezpiecznie, skutecznie i oszczędnie.

niedziela poniadziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
Rejestracja nowego konta
Posiadasz już konto?
Zaloguj się na inne konto Lub Zresetuj hasło