Jak sprzątać w domu, w którym są zwierzęta?

list W: Aktualności Na:

Utrzymanie porządku w mieszkaniu, w którym są zwierzęta, nie należy do najprostszych zadań...

Właściciele zwierząt doskonale wiedzą o tym, że za wszystkimi pozytywnymi stronami posiadania futrzaka kryją się jeszcze te mniej pozytywne.... Zwierzęta brudzą – gubią sierść, przynoszą do domu piasek i błoto, zostawiają mokre i brudne ślady łap na podłogach i meblach. Dlatego w domu, w którym są zwierzaki, zwykle trzeba sprzątać częściej i w utrzymanie porządku wkładać nieco więcej wysiłku. Jednak przy użyciu odpowiednich akcesoriów można sobie to zadanie nieco ułatwić. A przede wszystkim nie należy być w tej kwestii perfekcjonistą.

Efektywne i szybkie sprzątanie – porady dla właścicieli zwierząt

Jak utrzymać czystość w mieszkaniu pomimo obecności zwierzaków? Oto kilka naszych porad dla osób, które mają w domu futrzastych towarzyszy – nie wszystkie dotyczą sprzątania!

  1. 1. Zainwestuj w dobry odkurzacz. Wybierając sprzęt, zwróć uwagę na jego rozmiary i ciężar – będziesz używał go dość często, warto więc, aby odkurzacz był lekki i poręczny. Zwróć też uwagę na parametry takie jak moc ssania czy pojemność pojemnika na zebrany brud. Upewnij się także, że w wybranym zestawie znajdują się dodatkowe szczotki i końcówki, które pomogą Ci usunąć sierść z dywanów oraz pozbyć się piasku i kurzu z trudno dostępnych zakamarków.

  2. 2. Czekaj ze sprzątaniem na... dobrą pogodę. To porada skierowana głównie do właścicieli psów. Jeśli na dworze jest mokro, Twoje odkurzanie i mycie podłóg jest zupełnie bezsensowne. Po kolejnym spacerze pupil przyniesie do domu dokładnie taką samą ilość błota. Dlatego czasem ze sprzątaniem (zamiataniem, odkurzaniem czy myciem podłóg) można się trochę wstrzymać, aby nie wykonywać tej samej pracy niepotrzebnie dwa razy.

  3. 3. Czyść legowisko swojego pupila. Koc, materac czy poduszka, z której korzysta Twój zwierzak, powinny być regularnie prane – nie tylko ze względów higienicznych, ale także dlatego, że to pozwala zminimalizować unoszący się niekiedy w domu zapach zwierzęcia. Podobnie jest z klatkami, w których mieszkają gryzonie.

  4. 4. Zainwestuj w odświeżacze powietrza. Obecność zwierząt, zwłaszcza dużych psów, niekiedy wiąże się ze specyficznym zapachem panującym w domu. Można się go jednak skutecznie pozbyć, ustawiając w głównych pomieszczeniach dyskretne odświeżacze powietrza.

  5. 5. Zwiększ swoją tolerancję na brud. Mając psa, kota lub gryzonia w domu, trudno Ci będzie utrzymać nieskazitelną czystość bez ciągłego biegania z odkurzaczem, zmiotką lub mopem. Dlatego po prostu przyzwyczaj się do tego, że gdzieniegdzie znajduje się sierść lub trochę piasku, że kot rozsypuje żwirek wokół kuwety, chomik wyrzuca z klatki trociny, a pies rozlewa wodę wokół miski, z której pije. Sprzątaj wtedy, gdy jest brudno, a nie wtedy, gdy zobaczysz na kanapie kilka psich włosów. Będzie Ci się wtedy żyło znacznie łatwiej i przyjemniej - w takiej sytuacji perfekcjonizm niestety nie jest wskazany!

Przeczytaj także: Wiosenno-świąteczne porządki w mieszkaniu – skorzystaj z najlepszej chemii i akcesoriów

niedziela poniadziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
Rejestracja nowego konta
Posiadasz już konto?
Zaloguj się na inne konto Lub Zresetuj hasło