Chemia profesjonalna – sposób na czystość w przemyśle i gastronomii

list W: Aktualności Na:

Jakiej chemii używa się w przemyśle i gastronomii?

Sprzątanie w domu diametralnie różni się od sprzątania w zakładach przemysłowych czy punktach gastronomicznych. Jest tak z wielu powodów – przede wszystkim dlatego, że powstają tam zupełnie inne rodzaje zabrudzeń, ale również dlatego, że inne są wymagania dotyczące higieny. We własnym domu każdy sam decyduje, jak często sprząta i jakich środków chemicznych używa. Niektórzy decydują się na podejście ekologiczne i używają jedynie substancji własnoręcznie przygotowanych na bazie naturalnych składników. Natomiast w przypadku miejsc, w których panują restrykcyjne wymogi dotyczące czystości, konieczne jest zastosowanie chemii profesjonalnej.

Sprzątanie w zakładach przemysłowych i gastronomicznych – czym się charakteryzuje?

Osoby odpowiedzialne za czystość w lokalach serwujących jedzenie oraz w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych muszą znać odgórne wymogi dotyczące sprzątania i higieny. Ich praca bowiem przekłada się na bezpieczeństwo i jakość produkcji i usług.

Jeśli chodzi o lokale gastronomiczne, absolutną podstawa jest utrzymanie nieskazitelnej czystości w kuchni. Używane na co dzień blaty, szafki kuchenne, piekarniki i pozostałe wyposażenie musi być na bieżąco czyszczone w czasie dnia pracy, a następnie dokładnie doczyszczane po zakończeniu wydawania posiłków. Konieczna jest również odpowiednia dbałość o akcesoria kuchenne – naczynia, noże, garnki, sztućce. Oprócz tego personel musi dbać o czystość podłóg, ścian i innych powierzchni oraz regularnie czyścić lodówki, zamrażarki i spiżarnie.

Mowa tu jedynie o kuchni – a przecież restauracja to głównie sala, w której obsługiwani są goście. Trzeba dbać o wygląd i higienę stołów i podłóg, zawsze utrzymywać nieskazitelną czystość na barze, w którym przygotowywane są napoje, a także regularnie sprzątać i dezynfekować toalety.

Jeśli natomiast chodzi o przemysł, tu główny nacisk kładzie się na czystość taśm i urządzeń produkcyjnych – zwłaszcza jeśli w zakładzie produkowana jest żywność. W tym aspekcie nie ma żadnego marginesu błędu – czystość i higiena są absolutną podstawą i warunkiem prawa firmy do funkcjonowania.

Jednak także wszelkie pomieszczenia sanitarne i pracownicze powinny w takich miejscach spełniać zasady BHP – także pod względem czystości. Przepisy mogą być restrykcyjne, jednak wszystko to z myślą o bezpieczeństwie procesu produkcyjnego oraz najwyższej jakości powstających w jego trakcie produktów.

Jaka chemia profesjonalna niezbędna jest w przemyśle i gastronomii?

W obu tych branżach bez wątpienia trzeba zadbać o środki do czyszczenia powierzchni płaskich oraz środki dezynfekujące. Ponadto konieczne są preparaty przeznaczone do czyszczenia sanitariatów. W przypadku gastronomii, firma musi zaopatrzyć się w produkty służące do mycia naczyń i akcesoriów kuchennych. Niezbędne okazują się także silne środki chemiczne pozwalające usuwać tłuszcz i trudne zabrudzenia z piekarników i rusztów.

W przemyśle natomiast używa się zwykle specjalistycznych środków czystości przeznaczonych dla konkretnej branży. Często mają one za zadanie współpracować z używanymi przez firmę urządzeniami do sprzątania, np. myjkami wysokociśnieniowymi, dzięki którym można skuteczniej i dokładniej czyścić maszyny przemysłowe, duże pojemniki oraz powierzchnie.

Czytaj także: 10 najważniejszych produktów higienicznych dla restauracji


***

Szeroką gamę profesjonalnych produktów chemicznych można znaleźć w naszym sklepie. Chętnie pomożemy w doborze chemii na potrzeby konkretnej działalności – zapraszamy do współpracy i zakupów w MADO.

niedziela poniadziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
Rejestracja nowego konta
Posiadasz już konto?
Zaloguj się na inne konto Lub Zresetuj hasło